York 3.5 Ton 14 EER Copper Water Source Heat Pump (Left-Hand Return) Vertical Only
York 3.5 Ton 14 EER Copper Water Source Heat Pump (Left-Hand Return) Vertical Only
Model: YBSV041TL000CANNA8N00SSK
York LX™ Series Commercial Water Cooled Package Heat Pump is Built on a foundation of innovation and quality, York Affinity and LX Series Commercial Products are dependable and cost effective for any water source or geothermal commercial application.
A wide range of capacities and features are available to offer the exact specifications needed for any job. And each and every unit is subjected to a rigorous battery of computerized run-tests so you can rest assured that every one meets or exceeds standards for efficiency, safety, and reliable operation. Invest in the perfect combination of efficiency, flexibility, and environmental responsibility by installing York Affinity and LX Series Commercial Products.
A value product line, the LX YB Series is engineered to provide a small cabinet footprint while maintaining high efficiency as well as value-added features. It’s an ideal solution for both retrofit and new construction applications and performs efficiently in both water loop and geothermal applications.
Standard Features:
- Style: Water to Air
- Capacity: 0.5-6 Tons
- Water Loop Efficiency: 13.2-14.7 EER
- Water Loop Heat Pump: 4.5-4.9 COP
- Ground Loop Efficiency: 15.6-17.0 EER
- Ground Loop Heat Pump: 3.3-3.5 COP
- Compressor: Rotary or Reciprocating
- Blower: PSC, 5-speed ECMM, Variable Speed ECM
- Cabinet Configuration: Vertical upflow or Horizontal
- Control Type: Aurora Available Voltages: 208-230/60-1, 265/60/1, 208-230/60/3, 460/60,3, 575/6/3, 115/60/1 (006-012 Only)
- Air Coil Construction: Aluminum Factory
- Installed Options: Internal 2-way valve, Flow regulator, MERV 13 2" filter, Internal non-fused disconnnect, Coated Coil, Sound Kit, Stainless Steel Drain Pan (not included in base price)
| Model Number (s) | YBSV041TL000CANNA8N00SSF |
| Brand | York |
| Type | Heat Pump |
| Ton | 3.5 Ton |
| Cooling Btu | 39,200 |
| Cooling Stage(s) | 1 |
| Compressor Stage | Single |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Outdoor Unit Height (Inches) | 44 1/5 |
| Outdoor Unit Width (Inches) | 22 1/2 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 26 1/5 |
| Parts Warranty (Years) | 1 |
| Compressor Warranty (Years) | 5 |
| Heating Btu | 51,000 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 1,400 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 310 |
| Outdoor Unit Height (Inches) | 44 1/5 |
| Outdoor Unit Width (Inches) | 22 1/2 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 26 1/5 |
| Parts Warranty (Years) | 1 |
| Compressor Warranty (Years) | 5 |
| Heating Btu | 51,000 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 1,400 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 310 |

