Movin Cool 24,000 Btu MovinCool Climate Pro X26 Portable Air Conditioner
Movin Cool 24,000 Btu MovinCool Climate Pro X26 Portable Air Conditioner
Model: X26
Couldn't load pickup availability
The MovinCool CPX26 Portable Air Conditioner delivers 16,800 Btu/h of cooling relief with a footprint under 5 sq. ft. It’s ideal for keeping people and processes productive in hot and humid conditions.
Standard Features:
- Programmable digital temperaturecontrol
- Maximum spot cooling to just thespot that needs it
- Handles temperatures up to113 Fahrenheit
- Provides cooling in thehottest environments
- Can be used anywhere for as little as15 cents per hour
| Model Number (s) | CPX26 |
| Brand | Movin Cool |
| Type | Air Conditioning |
| Cooling Btu | 24,000 |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Refrigerant Type | R-410A |
| UPC # | 646341703301 |
| Amp(s) | 15 |
| Voltage | 208/230V |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 265 |
| Btu | 24,000 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 29 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 19 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 47 |
| Category | Portable System |
| Voltage | 208/230V |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 265 |
| Btu | 24,000 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 29 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 19 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 47 |
| Category | Portable System |


