Movin Cool 16,800 Btu MovinCool Climate Pro X20 Portable Air Conditioner
Movin Cool 16,800 Btu MovinCool Climate Pro X20 Portable Air Conditioner
Model: X20
Couldn't load pickup availability
The MovinCool X20 Portable Air Conditioner brings advanced spot-cooling to commercial and industrial applications — perfect for cooling people and production processes. The CPX14 has a three-speed fan and adjustable nozzles for versatile cooling comfort as well as digital controls and auto operation — for 24/7 programmable back-up of central systems. Providing effective moisture removal — these units hasten drying for humid and water-damaged areas. Connectivity ready with remote monitoring, geolocation and performance notifications.* (*Subscription required, coming in 2021)
Standard Features:
- Sleek, modern design
- Wrap around bumper system protects against scratches & dents
- Built-in exhaust flanges with protective grille
- Condensate tank hidden behind easy-open access door
- Convenient cord storage cubby on rear of unit
- Connectivity enabled
| Model Number (s) | CPX20 |
| Brand | Movin Cool |
| Type | Air Conditioning |
| Cooling Btu | 16,800 |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Amp(s) | 20 |
| Voltage | 115V |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 237 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 33 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 26 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 62 |
| Category | Portable System |
| Voltage | 115V |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 237 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 33 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 26 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 62 |
| Category | Portable System |


