Movin Cool 13,200 Btu MovinCool Climate Pro X14 Portable Air Conditioner
Movin Cool 13,200 Btu MovinCool Climate Pro X14 Portable Air Conditioner
Model: X14
Couldn't load pickup availability
The MovinCool X14 Portable Air Conditioner brings advanced spot-cooling to commercial and industrial applications — perfect for cooling people and production processes. The CPX14 has a three-speed fan and adjustable nozzles for versatile cooling comfort as well as digital controls and auto operation — for 24/7 programmable back-up of central systems. Providing effective moisture removal — these units hasten drying for humid and water-damaged areas. Connectivity ready with remote monitoring, geolocation and performance notifications.* (*Subscription required, coming in 2021)
Standard Features:
- Color LCD control panel. Simplifies operation, clearing of codes and easier to read.
- Matte black cabinet brings stylish utility to the workplace.
- Added bumpers enable safer handling and movement around your facility.
- Larger casters makes rolling and navigation easier.
- Air-cooled unit, providing 13,200 Btu/h — operates in temps as high as 113°F
| Model Number (s) | CLP14 |
| Brand | Movin Cool |
| Type | Air Conditioning |
| Cooling Btu | 13,200 |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Refrigerant Type | R-410A |
| UPC # | 646341703295 |
| Amp(s) | 15 |
| Voltage | 115V |
| Btu | 13,200 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 29 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 22 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 48 |
| Category | Portable System |
| Amp(s) | 15 |
| Voltage | 115V |
| Btu | 13,200 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 29 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 22 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 48 |
| Category | Portable System |


