Mitsubishi 18,000 Btu 21.5 SEER2 Single Zone Ductless Mini Split Air Conditioning System
Mitsubishi 18,000 Btu 21.5 SEER2 Single Zone Ductless Mini Split Air Conditioning System
Model: MUY-GS18NA-U1 - MSY-GS18NA-U1
The Mitsubishi GL Mini Split Air Conditioner Is a Inverter driven wall mounted ductless indoor unit for residential applications. It operates quietly and efficiently to provide comfort in any room.
Standard Features:
- Quiet operation
- Wall mounted indoor unit
- Auto restart following a power outage
- Wireless remote controller is included
- Indoor unit powered from outdoor unit using A-Control
- Choice of fan speeds - Quiet, Low, Medium, High, and Super High
- Standard Hybrid Catechin Pre filter is included with indoor unit
| Model Number (s) | MUYGL18NA - MSYGL18NA |
| Brand | Mitsubishi |
| Type | Air Conditioning |
| SEER | 20.5 |
| Cooling Btu | 18,000 |
| Compressor Stage | Inverter |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Suction Valve Size (Inches) | 1/2 |
| Liquid Valve Size (Inches) | 1/4 |
| Outdoor Unit Height (Inches) | 34 5/8 |
| Outdoor Unit Width (Inches) | 33 1/16 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 13 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 640852910050 |
| Voltage | 208/230V |
| Zones | 1 - Zone |
| Maximum CFM | 646 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 149 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 9 13/16 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 36 5/16 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 12 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 13 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 640852910050 |
| Voltage | 208/230V |
| Zones | 1 - Zone |
| Maximum CFM | 646 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 149 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 9 13/16 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 36 5/16 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 12 |

