Movin Cool 12,000 Btu MovinCool Classic Portable Air Conditioner
Movin Cool 12,000 Btu MovinCool Classic Portable Air Conditioner
Model: K12
Couldn't load pickup availability
The MovinCool CPK12 Portable Air Conditioner at home in an office or in the warehouse, the Climate Pro K12 portable air conditioner is the original portable air conditioner. It has no special power requirement so the Climate Pro can be rolled into any room and it's instantly ready to cool the hottest spot. By cooling only the area that needs it, the Climate Pro0 saves you money while protecting people and equipment and speeding up processes.
Self contained and portable, the Classic 10 requires little or no installation, simply roll it in, plug it in and turn it on.
Standard Features:
- Rugged design
- Proven durability since 1982
- Provides 10,000 Btu of cool air
- Operates on standard 115V
- Roll it into any room that needs it
- Handles temperatures up to 105 Fahrenheit
- Provides cooling in the hottest environments
- Half the cost of central air conditioning, cooling for as little as 15 cents per hour
| Model Number (s) | CPK12 |
| Brand | Movin Cool |
| Type | Air Conditioning |
| Cooling Btu | 12,000 |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Refrigerant Type | R-410A |
| UPC # | 646341703288 |
| Amp(s) | 15 |
| Voltage | 115V |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 208 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 31 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 26 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 54 |
| Category | Portable System |
| Amp(s) | 15 |
| Voltage | 115V |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 208 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 31 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 26 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 54 |
| Category | Portable System |


