OxBox (A Trane Brand) 7.5 Ton 14.8 IEER2 Commercial Package Air Conditioner (208/230-3-60)
OxBox (A Trane Brand) 7.5 Ton 14.8 IEER2 Commercial Package Air Conditioner (208/230-3-60)
Model: J4PRC4090A3E0A
**Due to the specialized nature of this equipment manufactured to specific job requirements (i.e. voltage, btu, etc.) returns will NOT be accepted on any Commercial Equipment sales. Please be sure to check your application specifications carefully prior to placing your order. ALL SALES ARE FINAL.**
The Oxbox J4PRC Commercial Packaged Air Conditioner (Cooling ONLY) offer just the right mix of affordability and the ability to fit on a wide range of footprints making it quick and efficient to replace select competitor units without the need for curb adaptors.
Standard Features:
- Designed for easy like-for-like replacement
- Simple, hassle-free installation
- Reliable, efficient performance and a great value
- Meets DOE 2023 efficiency requirements
- Energy Efficiency ratings up to 14.8 IEER
- Convertible Airflow Configuration
- Cabinetry and component layout designed to enhance serviceability of key systems
- Electric Heaters available in 10kW-50kW
- 5-year Limited Compressor Warranty
- 5-year Limited Heat Exchanger
- 1-year Limited Parts Warranty (Including Accessories)
| Model Number (s) | J4PRC4090A3E0A |
| Brand | OxBox |
| Type | Air Conditioning |
| Ton | 7.5 Ton |
| Cooling Stage(s) | 2 |
| Compressor Stage | Single |
| Electrical Phase(s) | 3-Phase |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Parts Warranty (Years) | 1 |
| Compressor Warranty (Years) | 5 |
| UPC # | 633190268839 |
| Voltage | 208/230V |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 979 |
| Height (Inches) | 49 3/5 |
| Length (Inches) | 89 1/2 |
| Width (Inches) | 59 4/5 |
| Parts Warranty (Years) | 1 |
| Compressor Warranty (Years) | 5 |
| UPC # | 633190268839 |
| Voltage | 208/230V |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 979 |
| Height (Inches) | 49 3/5 |
| Length (Inches) | 89 1/2 |
| Width (Inches) | 59 4/5 |

