Goodman 4 Ton 14.5 Seer Heat Pump System
Goodman 4 Ton 14.5 Seer Heat Pump System
Model: GSZ140481 - AVPTC59D14
The Goodman GSZ14 Heat Pump will provide you with reliable cooling and heating at money-saving energy efficiency levels as compared to lower SEER heat pump units. Your Goodman air conditioner starts with an energy-efficient compressor, which operates in tandem with our high-efficiency coil. The coil is made of rifled refrigeration-grade copper tubing and corrugated aluminum fins in a design that maximizes surface area. These high-quality components together cool your home.
Standard Features:
- R-410A chlorine-free refrigerant
- High-efficiency scroll compressor
- SmartShift technology to ensure quiet reliable defrost
- Factory-installed bi-flow liquid-line filter drier
- Factory-installed suction-line accumulator
- Factory-installed compressor crankcase heater
- Factory-installed high-capacity muffler
- High- and low-pressure switches
- Service valves with sweat connections and easy access to gauge ports
- Copper tube/enhanced aluminum fin coil
- Fully charged for 15 ft of tubing length
- Contactor with lug connection
- Ground lug connection
- AHRI Certified; ETL Listed
Cabinet Features:
- Goodman sound control top design
- Steel louver coil guard
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet
- Attractive Architectural Gray powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
- Top and side maintenance access
- Service ports and controls are accessible while unit is operating
- When properly anchored, meets the 2010 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds
The Goodman AVPTC Air Handler includes a variable-speed ECM motor to help eliminate the cold blast of air upon heating start-up. The constant low speed fan run option helps to maintain temperature throughout the household. State of the art variable speed technology.
Standard Features:
- Compatible with the ComfortNet Communicating System family of products
- Maximum four low-voltage wires required for operation in communicating mode
- Auto configuration of the airflow and tonnage in communicating mode
- In non-communicating mode, up to 12 field-selectable airflow settings can be adjusted to optimize the systems CFM for each individual mode of operation
- R-410A refrigerant-compatible
- Factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications
- Variable-speed ECM blower motor
- All-aluminum evaporator coil
- Provides constant CFM over a wide range of static pressure conditions independent of duct system
- Provides adjustable low CFM for efficient fan-only operation
- CFM indicator with front-panel sight glass
- Improved humidity control and comfort
- Compatible with variable-capacity heat pumps and cooling applications
- Built-in coil has horizontal, vertical, and downflow drain pans with secondary drain connections
- AHRI Certified; ETL Listed
Cabinet Features:
- Fully insulated, painted steel cabinet with attractive Architectural Gray finish
- Compact, versatile upflow, downflow,or horizontal multi-position installations
- Low-voltage cabinet connections; control circuit is arranged to permit staging
- Power supply on top; low-voltage entry on top or side
- Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H2Owhen tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H2Owhen tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Foil-faced insulation is glued in place and covers the entire blower case to reduce operating sound and cabinet condensation
| Model Number (s) | GSZ140481 - AVPTC59D14 |
| Brand | Goodman |
| Type | Heat Pump |
| Ton | 4.0 Ton |
| SEER | 14.5 |
| Cooling Btu | 45,000 |
| Cooling Stage(s) | 1 |
| Compressor Stage | Single |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Decibel Level (dB) | 75 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Suction Valve Size (Inches) | 7/8 |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Outdoor Unit Height (Inches) | 34 1/2 |
| Outdoor Unit Width (Inches) | 29 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 29 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| AHRI Certificate # | 8996192 |
| UPC # | 646341755621 |
| Heating Btu | 43,500 |
| Amp(s) | 40 |
| Voltage | 208/230V |
| Heat Exchanger Warranty (Years) | Lifetime |
| Blower | Variable Speed |
| Maximum CFM | 1,990 |
| Heating Stage(s) | 1 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 0 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 24 1/2 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 53 7/16 |
| HSPF | 8.20 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| AHRI Certificate # | 8996192 |
| UPC # | 646341755621 |
| Heating Btu | 43,500 |
| Amp(s) | 40 |
| Voltage | 208/230V |
| Heat Exchanger Warranty (Years) | Lifetime |
| Blower | Variable Speed |
| Maximum CFM | 1,990 |
| Heating Stage(s) | 1 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 0 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 24 1/2 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 53 7/16 |
| HSPF | 8.20 |

