Goodman 3 Ton 15 Seer Air Conditioning System (10Kw)
Goodman 3 Ton 15 Seer Air Conditioning System (10Kw)
Model: GSX160371 - AWUF371016 - TX3N4
IMPORTANT NOTE: When purchasing COOLING ONLY HVAC EQUIPMENT, Florida residents must refer to the new Florida Building Code, 8th Edition Section R501.7.2 which became effective on December 31st, 2023. This section can be viewed online here or you may review the letter provided by the Technical Director of the DBPR Florida Building Codes and Standards in the documents section below.
**Please be advised that the GSX16 Series Condensers are being phased out and many models are already discontinued, making way for the 2023 SEER2 models. This is due to new Department of Energy regulations for efficiency. You can read more about SEER2 and the changes to come here: https://www.theacoutlet.com/seer2-regulations. The GSX16 series is being replaced by the GSXH5 Series condensers.**
The Goodman GSX16 Air Conditioner is the latest high efficiency 16 SEER Air Conditioner from Goodman and provides a mix of performance, efficiency and value unmatched in the industry. The GSX16 uses the environmentally friendly refrigerant R-410A and features the unique Goodman sound control top design for quiet operation. The coil is made of rifled refrigeration-grade copper tubing and corrugated aluminum fins in a design that maximizes surface area. In addition, the unit has an attractive louvered metal guard that protects the coil from damage plus a powder-paint finish that provides premium durability and improved UV protection.
Standard Features:
- R-410A environmentally friendly refrigerant
- Factory-installed liquid line filter dryer
- 850-RPM condenser fan motor
- High-efficiency scroll compressor
- Copper tube/aluminum fin coil
- Service valves with sweat connections and gauge ports
- Contactor with lug connection
- Ground lug connection
- ARI Certified; ETL Listed
Cabinet Features:
- Unique Goodman sound control top design
- Steel louver coil guard
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet
- Attractive Architectural Gray powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
- When properly anchored, meets the 2001 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds
- 10 Year Limited Parts Warranty
The Goodman AWUF Air Handler (front-return) is designed to be vertically wall or stud mounted. This unit features a check flowrater and direct drive, multi-speed motor. The AWUF is housed in a fully insulated, galvanized-steel cabinet.
Standard Features:
- Suitable for use with refrigerants R-410A (16 models only) and R-22 (16 & 1 models)
- Check flowrater for cooling and heat pump applications
- Direct-drive, multi-speed motor
- Sequence-controlled, rust-resistant nickel chromium heating elements of 5, 8 and 10 kW
- ARI Certified; ETL Listed
- Thermoplastic drain pan with bottom primary/secondary drain connection
- Built-in filter rack (filter included)
- Factory-installed pull-type disconnect
- Large Chassis (2 and 3 Ton Units); Front Return Only
- Small Chassis (1 and 2 Ton Units); Front or Bottom Return
- Wall-hanging bracket provided
| Model Number (s) | GSX160371 - AWUF371016 - TX3N4 |
| Brand | Goodman |
| Type | Air Conditioning |
| Ton | 3.0 Ton |
| SEER | 15 |
| Cooling Btu | 36,000 |
| Cooling Stage(s) | 1 |
| Compressor Stage | Single |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Decibel Level (dB) | 73 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Suction Valve Size (Inches) | 7/8 |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Outdoor Unit Height (Inches) | 36 1/4 |
| Outdoor Unit Width (Inches) | 35 1/2 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 35 1/2 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| AHRI Certificate # | 9008526 |
| UPC # | 646341762438 |
| Voltage | 208/230V |
| Blower | Multi-Speed |
| Maximum CFM | 1,315 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 21 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 24 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 36 |
| Outdoor Unit Height (Inches) | 36 1/4 |
| Outdoor Unit Width (Inches) | 35 1/2 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 35 1/2 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| AHRI Certificate # | 9008526 |
| UPC # | 646341762438 |
| Voltage | 208/230V |
| Blower | Multi-Speed |
| Maximum CFM | 1,315 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 21 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 24 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 36 |

