Goodman 3.5 Ton 14.5 Seer 80,000 Btu 80% Afue Gas System
Goodman 3.5 Ton 14.5 Seer 80,000 Btu 80% Afue Gas System
Model: GSX140421 - CAPF4961C6 - GMVC800805CN
The Goodman GSX14 Air Conditioner uses the chlorine-free refrigerant R-410A and features operating sound levels that are among the lowest in the heating and cooling industry. With its 14 SEER rating, the GSX14 will help reduce energy consumption throughout the life of the system.
Standard Features:
- Energy-efficient compressor
- Factory-installed filter drier
- Copper tube/aluminum fin coil
- Service valves with sweat connections and easy-access gauge ports
- Contactor with lug connection
- Ground lug connection
- AHRI Certified
- ETL Listed
Cabinet Features:
- Goodman louvered sound control top design
- Steel louver coil guard
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet
- Attractive Architectural Gray powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
- Top and side maintenance access
- Single-panel access to controls with space provided for field installed accessories
- When properly anchored, meets the 2010 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds Anchor bracket kits available
The Goodman CAPF, CAUF, CHPF, CAPT and CSCF Evaporator Coils are designed for use with Goodman Gas Furnaces, Split System Air Conditioners and Heat Pumps, as well as modular, two-piece blowers. Each cased coil has a quality, galvanized-steel cabinet.
Standard Features:
- Suitable for use with R-410A and R-22 refrigerants
- Rust-proof, thermoplastic drain pans feature a low water-retention design
- Check flowrater expansion device for heat pump or cooling-only applications
- Rifled aluminum tubing and louvered aluminum fin coils on CAPF, CAUF, and CSCF coils
- Rifled aluminum tubing and louvered aluminum fin coils on the CHPF coil
Cabinet Features:
- Foil-face insulation
- Galvanized leather-grain finish
- Architectural Gray paint finish on CAPF and CHPF cased coils
- Split-seam front for easy access
The Goodman GMVC8 Gas Furnaces can deliver warm, money-saving indoor comfort year after year. to your home. Variable and multi-speed furnaces can provide enhanced indoor comfort by slowly ramping up to your thermostat setting rather that simply turning on at full speed. This alleviates the 'cold air blow' often associated with single-speed furnaces. Choose from a full line of Goodman gas furnaces that we believe offer the best warranty protection in the heating and cooling industry. To find a gas furnace that delivers maximum energy efficiency and savings, select a unit with the highest AFUE rating.
Standard Features:
- Aluminized steel, dual-diameter tubular heat exchanger
- Two-stage gas valve operates on two-stage or single-stage thermostats
- ComfortNet Communications System compatible
- Efficient and quiet, variable-speed ECM circulator motor gently ramps up or down according to heating or cooling demand
- Silicon Nitride igniter
- Furnace control board with self-diagnostics, colorcoded low-voltage terminals, and provisions for electronic air cleaner and 120-volt or 24-volt humidifiers
- Low constant fan speed allows homeowner to activate a very low speed, efficiently circulating air throughout the home. This setting costs as little as a 100-watt light bulb to operate.
- Quiet, two-speed induced draft blower
- All models comply with California NOx emissions standards
Cabinet Features:
- Fully insulated, heavy-gauge steel cabinet with durable baked-enamel finish
- Designed for multi-position installation: upflow, horizontal left or right
- Removable bottom for side- or bottom-return applications
- Coil and furnace fit flush for most installations
| Model Number (s) | GSX140421 - CAPF4961C6 - GMVC80805CN |
| Brand | Goodman |
| Type | Gas Heat |
| Ton | 3.5 Ton |
| SEER | 14.5 |
| Coil Dimensions (W x D x H) | Please Call or View Specsheet |
| Cooling Btu | 42,000 |
| Cooling Stage(s) | 1 |
| Compressor Stage | Single |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Decibel Level (dB) | 73 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Suction Valve Size (Inches) | 7/8 |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Outdoor Unit Height (Inches) | 32 1/2 |
| Outdoor Unit Width (Inches) | 29 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 29 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| AHRI Certificate # | 7517204 |
| UPC # | 646341750800 |
| Furnace Configuration | Up-Flow |
| Amp(s) | 35 |
| Voltage | 208/230V |
| Blower | Variable Speed |
| Maximum CFM | 2,000 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 28 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 21 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 33 3/8 |
| Input Btu (Furnaces/Package) | 80,000 |
| Output Btu (Furnaces/Package) | 64,000 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 29 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| AHRI Certificate # | 7517204 |
| UPC # | 646341750800 |
| Furnace Configuration | Up-Flow |
| Amp(s) | 35 |
| Voltage | 208/230V |
| Blower | Variable Speed |
| Maximum CFM | 2,000 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 28 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 21 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 33 3/8 |
| Input Btu (Furnaces/Package) | 80,000 |
| Output Btu (Furnaces/Package) | 64,000 |

