Goodman 4 Ton 14 Seer Package Heat Pump
Goodman 4 Ton 14 Seer Package Heat Pump
Model: GPH1448M41
The Goodman GPH14M Package Heat Pump provides refreshingly-affordable value to homeowners and small businesses. Goodman brand Packaged Units deliver quiet, year-round comfort from a single, self-contained unit. These energy-efficient units operate as an air conditioner during warm weather, and in the winter deliver heat pump-generated warmth. The energy-efficient Goodman brand GPH14M Packaged Heat Pump provides economical air conditioning, then, by reverse cycle, delivers economical heating during colder periods.Supplementary electric heat is added at predetermined temperatures during severe cold spells.
Standard Features:
- High-efficiency compressor
- EEM (X-13) blower motor
- Liquid-line filter drier
- Convertible airflow: horizontal or downflow
- All-Aluminum evaporator coil
- Copper tube/aluminum fin condenser coils
- Electric heat kit available as a field-installed option
- AHRI Certified; ETL Listed
Cabinet Features:
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet
- Attractive Architectural Gray powder-paint finish
- Fully insulated air-handling compartment with convenient access panels
- Louvered condenser coil protection
- One footprint; two heights
| Model Number (s) | GPH1448M41 |
| Brand | Goodman |
| Type | Heat Pump |
| Ton | 4.0 Ton |
| SEER | 14 |
| Cooling Btu | 48,000 |
| Cooling Stage(s) | 1 |
| Compressor Stage | Single |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Decibel Level (dB) | 79 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 00663051525023 |
| Heating Btu | 45,600 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 1,600 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 485 |
| Height (Inches) | 42 3/4 |
| Length (Inches) | 51 |
| Width (Inches) | 47 |
| HSPF | 8.00 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 00663051525023 |
| Heating Btu | 45,600 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 1,600 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 485 |
| Height (Inches) | 42 3/4 |
| Length (Inches) | 51 |
| Width (Inches) | 47 |
| HSPF | 8.00 |

