1.5 Ton 13 Seer Bryant Heat Pump Condenser
1.5 Ton 13 Seer Bryant Heat Pump Condenser
Model: 213CNA018000
The Bryant 213C Heat Pump provides a collection of features unmatched by any other family of equipment. The 213C has been designed utilizing Bryants Puron refrigerant. The environmentally sound refrigerant allows consumers to make a responsible decision in the protection of the earths ozone layer.This product has been designed and manufactured to meet Energy Star criteria for energy efficiency when matched with appropriate coil components. Refer to the combination ratings in the Product Data for system combinations that meet Energy Star guidelines.
Standard Features:
- Microtube Technology refrigeration system
- Indoor air quality accessories available
- 13 SEER base up to 14.5 SEER/ 10.5 - 12.5 EER/ 7.7 - 8.2 HSPF
- Sound level as low as 72 dBA
- System supports Thermidistatt or standard thermostat controls
- Puron refrigerant - environmentally sound, won't deplete the ozone layer and low lifetime service cost
- Scroll compressor
- Internal pressure relief valve
- Internal thermal overload
- High pressure switch
- Loss of charge switch
- Filter drier
- Balanced refrigeration system for maximum reliability
- DuraGuardt protection package:
- Solid, durable sheet metal construction
- Dense wire coil guard available(3-phase units come standard with dense wire coil guard)
- Baked-on powder paint
- Long-line - up to 250 feet (76.20 m) total equivalent length, up to 200 feet (60.96 m) condenser above evaporator, or up to 80 ft.(24.38 m) evaporator above condenser (See Longline Guide for more information.)
- Low ambient (down to 20_F/ 28.9C) with accessory kit
NOTE TO CUSTOMER: To ALL interested parties, the sale of this 13 Seer Rated product is limited to the following states [AK, CO, CT, ID, IL, IN, IA, KS, ME, MA, MI, MN, MO, MT, NE, NH, NJ, NY, ND, OH, OR, PA, RI, SD, UT, VT, WA, WV, WI, WY, as well as the U.S. Territories]. If you are located in [AZ, CA, NV, NM, AL, AR, DE, FL, GA, HI, KY, LA, MD, MS, NC, OK, SC, TN, TX, VA and the District of Columbia] then you must purchase a minimum of 14 Seer Rated product in order to conform to the new EPA Regulations. Please contact us at 888.474.9966 for further information.
| Model Number (s) | 213CNA018000 |
| Brand | Bryant |
| Type | Heat Pump |
| Ton | 1.5 Ton |
| SEER | 13 |
| Cooling Btu | 17,400 |
| Cooling Stage(s) | 1 |
| Compressor Stage | Single |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Decibel Level (dB) | 51 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Suction Valve Size (Inches) | 3/4 |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 646341699710 |
| Heating Btu | 16,700 |
| Amp(s) | 20 |
| Voltage | 208/230V |
| Min. Operating Temp. (Degrees Farenheit) | -30 |
| Maximum CFM | 1,800 |
| Heating Stage(s) | 1 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 137 |
| Height (Inches) | 28 7/16 |
| Width (Inches) | 23 1/8 |
| Depth (Inches) | 23 1/8 |
| Category | Heat Pumps |
| HSPF | 7.70 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 646341699710 |
| Heating Btu | 16,700 |
| Amp(s) | 20 |
| Voltage | 208/230V |
| Min. Operating Temp. (Degrees Farenheit) | -30 |
| Maximum CFM | 1,800 |
| Heating Stage(s) | 1 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 137 |
| Height (Inches) | 28 7/16 |
| Width (Inches) | 23 1/8 |
| Depth (Inches) | 23 1/8 |
| Category | Heat Pumps |
| HSPF | 7.70 |

